Diagnoza szkarlatyny

Szkarlatyna to choroba trudna do zdiagnozowania. Stan taki wynika zarówno z licznych podobieństw do anginy, jak i z tego, że z roku na rok obraz kliniczny płonicy (a także przebieg choroby) ulega samoistnym zmianom. Takim samym modyfikacjom ulegają także początkowe objawy płonicy, które stają się po prostu coraz mniej jednoznaczne. Przez wzgląd na to, że jedynie w niewielkiej liczbie przypadków szkarlatyna rozwija się i przebiega „podręcznikowo” –  lekarze starają się stawiać rozpoznanie bardzo ostrożnie, przeprowadzając dokładną diagnostykę, zwłaszcza diagnostykę różnicową.

szkarlatyna_informacje_podstawowe

Mając na uwadze najbardziej charakterystyczne objawy choroby – płonica diagnozowana jest często na podstawie stwierdzenia u pacjenta wysypki czy wystąpienia malinowego języka. Trudno jest natomiast – jedynie na podstawie obserwacji i wywiadu – zdiagnozować chorobę we wczesnym jej etapie. Na początku, szkarlatyna objawia się (zwykle) podwyższoną temperaturą, poczuciem ogólnego rozbicia czy złym samopoczuciem. Takie symptomy – zwłaszcza w okresie jesiennym i zimowym – są często błędnie łączone z grypą czy przeziębieniem. Kolejny objaw – nalot na powiększonych migdałkach – sugeruje anginę. W tym wypadku, postawienie błędnej diagnozy (zinterpretowanie szkarlatyny jako anginy) nie przynosi pacjentowi wielkiej szkody – obie te choroby wywoływane są przez paciorkowce, a przez to – obie leczy się za pomocą terapii antybiotykami.

Jak widać, ogólny obraz kliniczny pacjenta nie jest w przypadku szkarlatyny jednoznaczny. Dlatego, lekarze podczas diagnozy opierają się na wynikach posiewy wymazu z gardła, który powinien być pobrany zarówno z powierzchni migdałków jak i z tylnej ściany gardła. 

W celu szybkiego postawienia diagnozy wykorzystuje się także dość kosztowne, ale bardzo skuteczne testy szkiełkowe. Coraz częściej wykonuje się też badania laboratoryjne, które są w stanie potwierdzić podwyższony poziom ASO (ścisłe miano  antystreptolizyn, które w przypadku szkarlatyny przekracza normę 1:200),

Szkarlatyna powinna być dokładnie zdiagnozowana. Na podstawie zróżnicowania powinno być następnie dobrane (i – rzecz jasna – wdrożone) odpowiednie leczenie, od którego efektów w największej mierzy wynika to, czy płonica nie rozwinie się pod postacią groźnych powikłań.

© 2013 e-Szkarlatyna.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.

| Polityka prywatności | Kontakt |